Moda na duże płytki sprawia, że coraz więcej osób poważnie zastanawia się nad tym, czy nie zainwestować w płytki wielkoformatowe. Warto przyjrzeć się więc bliżej nie tylko ich potencjałowi, ale i pracom, jakie należy wykonać, jeśli zależy nam na tym, aby płytki prezentowały się naprawdę dobrze.
Płytki wielkoformatowe – najważniejsze informacje
Powstające z wykorzystaniem gresu płytki wielkoformatowe zadebiutowały w polskich salonach. Szybko okazało się jednak, że prezentują się świetnie także w innych pomieszczeniach, w tym w tak nieoczywistych jak choćby kuchnia. Ich rozmiary są zresztą zróżnicowane, dzięki czemu potencjalny nabywca nie ma problemu z dopasowaniem płytek do swoich potrzeb. Największą popularnością cieszą się płytki kwadratowe, w sprzedaży dostępne są jednak również modele prostokątne w dużym formacie. Co więcej, rośnie liczba kolekcji, na które składają się płytki w zróżnicowanym formacie, idealne do tworzenia niebanalnych aranżacji. Plusem wielkoformatowych płytek gresowych nie jest wyłącznie to, że świetnie się prezentują. Na liście ich atutów znajduje się też niższa niż zwykle nasiąkliwość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Jak układać płytki wielkoformatowe?
Gdy mamy już pewność, że to duże płytki będą tymi, które sprawdzą się w naszym domu lub mieszkaniu, możemy zacząć zastanawiać się nad ich ułożeniem. Co przy tym warte podkreślenia, jest to czynność, o której mówi się, że nie warto się z nią spieszyć. Jeszcze zanim zdecydujemy się na układanie płytek wielkoformatowych, musimy zaplanować ich umiejscowienie w pomieszczeniu. Przeważnie ich docinanie tak, aby dopasować je do rozmiaru wnętrza jest koniecznością. Jeśli jednak będziemy robić to dopiero w trakcie układania, szybko możemy przekonać się o tym, że nie obejdzie się bez dodatkowych zakupów.
Warto też pamiętać o tym, że układanie płytek wielkoformatowych nie ma większego sensu, jeśli wcześniej nie przygotujemy w odpowiedni sposób podłoża. Jego wilgotność nie może przekraczać 2 procent, warto też pamiętać, że nie mogą się na nim znajdować żadne utrudnienia, o których wiadomo, że będą zmniejszać przyczepność.
Jak kleić płytki wielkoformatowe?
Nie każdy klej do płytek wielkoformatowych sprawdzi się jednakowo dobrze. Jeśli więc chcemy z niego skorzystać, powinniśmy wcześniej określić zarówno rozmiar i format płytek, jak i zapotrzebowanie, jakie zgłasza konkretne podłoże. Gres charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Warto o tym pamiętać, bo wynika z niej konieczność mocowania go z wykorzystaniem zapraw o podwyższonej przyczepności. W innym przypadku płytki będą niestabilne, a tym samym również pozbawione atutu funkcjonalności. Warto też pamiętać o tym, że zaprawy powinny być elastyczne, bo ułatwi to pracę z wielkim formatem. Jeśli mamy do czynienia z podłożem odkształconym, dobrym pomysłem jest postawienie na klej wyższej klasy, nawet jeśli jego zakup będzie większym wydatkiem niż w innych okolicznościach. Kluczem do sukcesu podczas samego klejenia jest nakładanie jednolitej, choć dość cienkiej warstwy kleju.