totodesign.pl

Blog tematyczny o aranżacji i dekoracji wnętrz

Wnętrza

Rośliny i kwiaty, którym zima nie jest straszna

Rośliny i kwiaty, którym zima nie jest straszna

Jeśli ktoś nie ma własnego ogrodu, to warto wykorzystać przynajmniej balkon i postawić na nim doniczki z różnymi roślinami. Niektóre gatunki mogą być uprawiane przez cały rok. Niestraszne są im niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nawet najwyższej jakości kwiaty sztuczne nie są w stanie dorównać żywym. Warto wobec tego pomyśleć o tym, jakie wybrać rośliny wieloletnie, które zapewnią piękne widoki przez długi czas.

Jakie wybrać kwiaty całoroczne do ogrodu?

Wiele roślin można śmiało uprawiać w donicach. Stanowią piękną dekorację na tarasie, balkonie, w ogrodzie. Rewelacyjnie sprawdzą się pelargonie. Za ich pomocą można stworzyć kolorową kaskadę kwiatów. Wspaniale odnajdą się także azalie, dalie, żurawki. Jak widać, opcji do wyboru jest wiele. Można przebierać w kolorach, wielkościach, kształtach. Każdy znajdzie dla siebie idealne kwiaty, dopasowane do indywidualnych preferencji. Warto zdecydować się na różnorodność, która stworzy malownicze tło w strefie przeznaczonej do relaksu. Będzie można wypoczywać pośród pięknych widoków i zapachów. Jest też wiele krzewów i krzewinek, które rewelacyjnie nadają się do ogrodu, na balkon i taras. Zimą nadal są pięknie zielone, a latem i wiosną można liczyć na kolorowe kwiaty.

Na jakie zdecydować się rośliny całoroczne?

Pnącza rewelacyjnie odnajdują się w roli roślin całorocznych balkonowych. Każdy doskonale zna bluszcz, który nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet jeśli ktoś nie ma czasu na doglądanie roślin, to śmiało może przyozdobić taras lub balkon bluszczem. Świetną opcją będzie również winobluszcz. Dostępne są nawet odmiany mrozoodporne. Na uwagę zasługuje hortensja pnąca, która prezentuje się bardzo efektownie przez cały rok. Ma białe kwiatostany, które nie spadają z pędów na jesień. Pozostają na nich zasuszone, dzięki czemu zapewniają piękną ozdobę przez cały okres zimowy. Warto również zdecydować się na bukszpan, wiecznie zielony, z niewielkimi listkami. Rośnie długo, można go formować w dowolny sposób. Poradzi sobie na każdym stanowisku, nawet nasłonecznionym i zacienionym.

Piękna roślinność przez cały rok

W towarzystwie kwiatów i pnączy wspaniale sprawdzają się także iglaki. Są to rośliny wiecznie zielone, dlatego warto mieć je na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Ich pielęgnacja jest minimalna. Nie mają dużych wymagań. Świetnie radzą sobie w skrajnych temperaturach. Są odporne na suszę i zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne. Można wybrać przykładowo sosnę górską. Bardzo efektownie wygląda również świerk biały lub srebrny. Kolejną propozycją są żywotniki zachodnie, które występują w wielu odmianach. Można wybrać gatunki kuliste lub karłowate. Do uprawy doniczkowej nadają się także jałowce i cyprysy. Mini drzewka również będą dobrym wyborem. Na uwagę zasługują brzozy brodawkowate, wierzby japońskie, sumaki octowce, morwa biała. Oczywiście nie trzeba otaczać się wyłącznie kwiatami i krzewami. Rewelacyjnie sprawdzą się także zioła w doniczkach. Pięknie pachną, mają także korzystny wpływ na organizm.

Udostępnij