totodesign.pl

Blog tematyczny o aranżacji i dekoracji wnętrz

Wnętrza

Czy to co modne jest zawsze dobre – wszystko o parterowym domu

Czy to co modne jest zawsze dobre – wszystko o parterowym domu

Dom parterowy z poddaszem to marzenie wielu osób. Projekty tego typu budynków cieszą się sporą popularnością, co wynika z ich wielu zalet. Oczywiście trzeba mieć na uwadze także pewne wady. Nie będzie to idealne rozwiązanie dla każdego. Nie sprawdzi się przykładowo na wąskiej i małej działce. Na korzyść domów parterowych przemawia prosta konstrukcja, brak schodów. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat, jeśli ktoś chce zdecydować się na budowę.

Czy warto wybrać dom parterowy?

Nowoczesny dom parterowy odznacza się wysokimi walorami estetycznymi, jest funkcjonalny i przytulny. Jeśli ktoś chce mieć jak najbliżej do ogrodu, stworzyć taras będący przedłużeniem salonu, to warto zdecydować się na obiekt mający tylko jedną kondygnację. Granice między wnętrzem i ogrodem zacierają się. Można wobec tego liczyć na jedność z ogrodem. Dużą zaletą domów parterowych jest brak schodów. Przekłada się tu na większe poczucie bezpieczeństwa, szybszą i tańszą budowę. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie w domu z małymi dziećmi i seniorów, osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Schody stanowią barierę architektoniczną, więc ich brak przekłada się na swobodę przemieszczania się. Kolejny plusem staje się oczywiście więcej powierzchni użytkowej do wykorzystania.

Co warto wiedzieć o domach parterowych?

Rodzice małych dzieci bardzo chętnie decydują się na dom parterowy ze względu na to, że łatwiej mieć je na oku. Znika problem z szukaniem podopiecznych na poddaszu lub piętrze. Zdecydowanie łatwiej upilnować dzieci, jeśli znajdują się one na jednym poziomie. Pojedyncze kondygnacja sprzyja także częstszemu wchodzeniu w interakcje z domownikami. Łatwiej o spędzanie większej ilości czasu ze sobą, czyli zacieśnianie więzi rodzinnych. Jeśli ktoś ma dużą działkę, to dom parterowy sprawdzi się na niej idealnie. Brak schodów i drugiej kondygnacji przekłada się także na lepszą izolację akustyczną. Wnętrza w domach parterowych są łatwiejsze do zaaranżowania niż pomieszczenia na drugiej kondygnacji. Nie trzeba przykładowo wchodzić z ciężkimi meblami, sprzętem i innymi elementami wyposażenia po schodach. Wybór projektów domów parterowych jest obecnie ogromny, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Dom parterowy ma też wady

Domy parterowe mają wiele zalet, ale znajdą się także pewne wady. Nie jest to odpowiednie rozwiązanie na każdą działkę trzeba wobec tego dokładnie zapoznać się z zapisem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Znaczenie ma również wielkość samej działki i kąt jej nachylenia. Niestety nie można pozwolić sobie na dom parterowy przy działce ze spadkiem. Do minusów zalicza się również pewne problemy aranżacyjne. W pomieszczeniach centralnych nie ma niestety okien, co przekłada się na brak dostępu do światła dziennego. Trzeba także liczyć się z dużą powierzchnią ścian zewnętrznych. Ma to spory wpływ na koszty ogrzewania pomieszczeń. Powoduje straty ciepła, co oczywiście przekłada się na większe wydatki związane z utrzymaniem budynku. Jako że dom parterowy zajmuje sporo miejsca na działce, to może zabraknąć przestrzeni do zaaranżowania wymarzonego ogrodu.

Udostępnij