totodesign.pl

Blog tematyczny o aranżacji i dekoracji wnętrz

Wnętrza

Jak urządzić małą kuchnię, aby była estetyczna i funkcjonalna?

Jak urządzić małą kuchnię, aby była estetyczna i funkcjonalna?

Nawet jeśli metraż w kuchni jest relatywnie niewielki, to nadal można cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem, przytulnym i estetycznym. Istotne staje się odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Obecnie rozwiązań jest mnóstwo, więc nie powinno być problemu ze stworzeniem wystroju dopasowanego do indywidualnych potrzeb domowników, ich preferencji i możliwości. Warto kierować się ergonomią podczas urządzania niewielkiej kuchni. Znaczenie ma jak najlepsze wykorzystanie każdego wolnego centymetra.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jaki sposób ma być użytkowana kuchnia. Warto poświęcić trochę czasu na staranne zaplanowanie całego rozkładu pomieszczenia i wyposażenia. Świetnie sprawdzają się różne triki, które optycznie powiększają wnętrze. W przypadku okna w kuchni warto zadbać o to, aby wpuścić przez nie jak najwięcej światła. Pozwoli to na doświetlenie pomieszczenia. Od razu wyda się ono przestronniejsze. Nie sprawdzą się gęste firany. Można ograniczyć się wyłącznie do zazdrostka z tkaniny lekkiej, zwiewnej, o dużym stopniu przepuszczalności światła. Kolejną kwestią staje się oświetlenie sztuczne. Jedna lampa nie wystarczy. Należy także zadbać o doświetlenie blatów roboczych, płyty grzewczej, stołu.

Jak zaaranżować niewielką kuchnię?

Jeśli pomieszczenie ma sprawiać wrażenie większego, to zaleca się pomalować ściany na jasne kolory. Warto wybrać farbę, która zapewnia powierzchnię o lekkim połysku. Dobrym rozwiązaniem będą także jasne płytki. Do optycznego powiększenia kuchni rewelacyjnie nadają się lustrzane powierzchnie. W celu jak najlepszego wykorzystania ograniczonej przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie mebli na wymiar. Ma to szczególne znaczenie przy różnych utrudnieniach architektonicznych. Zabudowa pod sam sufit to praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Można liczyć na mnóstwo miejsca do przechowywania. Warto zaaranżować kąty, skosy, zakamarki. Świetnie sprawdzają się rozmaite schowki, półki na dekoracje. W przypadku małej kuchni warto rozplanować ją zarówno w poziomie, jak i pionie. Półki można zawiesić nawet nad stołem i zlewem.

W jaki sposób urządzić kuchnię z małym metrażem?

W przypadku ograniczonego metrażu świetnie sprawdza się do kuchni rozkładany stolik. Można go szybko złożyć lub rozłożyć, w zależności od bieżących potrzeb. Krzesła tradycyjne zajmują sporo miejsca, dlatego warto pomyśleć o stołkach barowych. Ponownie dobrym rozwiązaniem są krzesła składane. W niewielkiej kuchni świetnie odnajduje się zabudowane AGD. Najlepiej będzie postawić na kompaktowe urządzenia, aby zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Świetnie sprawdzają się sprzęty wielofunkcyjne, aby móc ograniczyć się do zakupu tylko kilku. Warto trzymać je schowane za drzwiczkami szafek, aby nie zajmowały miejsca na blacie kuchennym. Przełoży się to na większą estetykę. W przypadku niewielkiej kuchni istotny jest także wybór odpowiedniego stylu wnętrzarskiego. Można śmiało postawić na klasykę. Świetną opcją jest także minimalizm i prostota. Dużą popularnością cieszą się także kuchnie urządzone w stylu skandynawskim.

Udostępnij