totodesign.pl

Blog tematyczny o aranżacji i dekoracji wnętrz

Wnętrza

Czy remont łazienki naprawdę jest najdroższy?

Czy remont łazienki naprawdę jest najdroższy?

Bez względu na to, czy czeka nas remont małej łazienki, czy też nieco większego pomieszczenia, mamy podstawy do tego, aby obawiać się, że jego koszt może okazać się dość wysoki. Warto jednak spróbować odpowiedzieć sobie nie tylko na pytanie o to, ile kosztuje remont łazienki. Przygotowanie się na czekający nas wydatek z pewnością stanie się łatwiejsze wtedy, gdy ustalimy, co powinno zostać wyremontowane w pierwszej kolejności.

O czym pamiętać przed remontem?

Złota zasada ekip remontowych mówi o tym, że osoby myślące o remoncie łazienki, powinny postanowić o wykonaniu go raz, ale naprawdę dobrze. Nie jest to proste zadanie. Z całą pewnością jednak nie jest ono również jednym z tych, które nie mogą się doczekać realizacji. Pierwszym krokiem powinno być więc sprawdzenie instalacji. Często konieczna jest ich wymiana i choć znacząco podnosi koszty remontu, jest jedną z tych aktywności, od których po prostu nie da się uciec. Niestety, remont często wymaga zmian instalacyjnych nawet wtedy, gdy nie funkcjonują wcale źle. Zmiany są nieuniknione choćby wtedy, kiedy wprowadzenie nowych rozwiązań wymaga od nas korekty układu pomieszczenia.

Koszt remontu bez tajemnic

Gdy wiemy już, co chcemy wyremontować, a przy tym jesteśmy świadomi tego, co może okazać dodatkowym wydatkiem, możemy przystąpić do szacowania kosztów. Wbrew pozorom, nie są one wcale tajemnicą. Zwykle składają się na nie dwa elementy. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, ile kosztują materiały, które będziemy wykorzystywać podczas remontu. Powinniśmy jednak mieć na uwadze również to, że duże koszty odnoszą się do samej robocizny. Oczywiście, można szukać oszczędności tak w jednym, jak i w drugim przypadku. Nie da się jednak ukryć, że wykorzystanie gorszej jakości materiałów sprawia, że w niedalekiej przyszłości może pojawić się konieczność dokonywania korekt wykonanych prac. Równie niebezpieczne może być oszczędzanie na kosztach robocizny. Ekipa pozbawiona doświadczenia jest w stanie przynieść bez porównania więcej strat niż korzyści.

Jak zmniejszyć koszt remontu łazienki?

Jak już wspomniano, trudno mówić o oszczędnościach tak w kontekście materiałów budowlanych, jak i robocizny. Z pewnością możemy jednak ograniczyć wydatki przeznaczone na elementy wyposażenia łazienki. Co przy tym warte podkreślenia, nie musi to wcale oznaczać propozycji niskiej jakości. Wanny, umywalki oraz baterii prysznicowej warto szukać nie tylko w salonach meblowych, ale i w sklepach internetowych. Te słyną dziś z szerokiego wyboru solidnych rozwiązań, a ich dodatkowym atutem jest to, że mogą zagwarantować nam propozycje tańsze o co najmniej kilkanaście procent. Dobrze jest też zastanowić się nad tym, czy przynajmniej części prac remontowych nie powinniśmy wykonać sami. Nikt nie każe nam wymieniać instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pomalowanie ścian w niewielkiej łazience nie jest już jednak trudnym zadaniem. Również układanie płytek na podłodze jest uważane za przedsięwzięcie, które może być wykonywane bez wsparcia z zewnątrz.

Udostępnij