Bez względu na to, z jak dużym ogrodem mamy do czynienia, trudno wyobrazić sobie, że będzie wyglądać pięknie, jeśli zabraknie w nim miejsca na meble wypoczynkowe. W jakie meble do ogrodu warto więc wyposażyć się w pierwszej kolejności? Czy to, z jakiego materiału są one wykonane, rzeczywiście ma tak duże znaczenie, jak przekonują nas o tym ich producenci?
Meble wypoczynkowe do ogrodu – przegląd możliwości
Miłośnicy relaksu w ogrodzie nie mają najmniejszych nawet podstaw do tego, aby narzekać na problemy ze znalezieniem optymalnych rozwiązań. Producenci mebli ogrodowych prześcigają się w propozycjach, z których każda charakteryzuje się dużą oryginalnością. Klasyczne meble do ogrodu rywalizują więc z tymi, które świetnie prezentowałyby się w minimalistycznym salonie. W ogrodzie można też wprowadzić styl kolonialny oraz elementy swojskiego stylu prowansalskiego.
O dużym zróżnicowaniu można zresztą mówić także wtedy, gdy analizuje się typy dostępnych w sprzedaży mebli. Dominują krzesła i fotele ogrodowe, coraz częściej możemy jednak podziwiać również ekskluzywne kanapy, na których można uciąć sobie krótką drzemkę. Osoby ceniące sobie nie tylko jakość, ale również wygodę mogą też zachwycić się szerokim wyborem stołów do ogrodu. Te klasyczne rywalizują o nasze uznanie z oryginalnymi stołami wyposażonymi w dodatkowe miejsce do przechowywania oraz z tymi, do których można przytwierdzić na stałe parasol.
Jak rozpoznać dobre meble wypoczynkowe do ogrodu?
Jeszcze nie tak dawno szukając mebli ogrodowych kierowaliśmy się przede wszystkim ceną. Wychodziliśmy z założenia, że im będzie ona niższa, tym lepiej. Również dziś argument cenowy jest uważany za ten, który ma duże znaczenie. Nie jest już jednak jedynym, jaki bierze się pod uwagę. Nie mniej istotne jest to, z jakiego materiału są wykonane meble i jak wygląda ich pielęgnacja. Nie decydujemy się już też na zakup tych modeli, które są mało atrakcyjne wizualnie, nawet jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniami, które można nabyć na atrakcyjnych warunkach. Meble przestają być tylko dodatkiem. Stają się też ozdobą miejsca, do którego trafiają.
Wybór odpowiedniego materiału i jego znaczenie
Jak już wspomniano, od mebli drewnianych oczekuje się dziś, że ich pielęgnacja nie będzie skomplikowana. Jeśli jednak mamy osiągnąć ten cel, musimy zadać sobie pytanie o to, na jaki materiał postawić. W cenie nadal są drewniane meble ogrodowe – synonim dobrego smaku i elegancji. Dość skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne sprawiają jednak, że drewno powoli ustępuje miejsca rattanowi oraz technorattanowi.
Ten ostatni wydaje się szczególnie interesującym materiałem. Jest tworzywem sztucznym, powstał jednak z myślą o tym, aby zagwarantować meblom do ogrodu i na taras jakość i styl drewna bez jego wad. Technorattan jest prosty w utrzymaniu, doskonale radzi sobie przy tym również z trudnymi warunkami atmosferycznymi, z jakimi mamy do czynienia latem i wczesną jesienią. Nie jest materiałem pozwalającym na trzymanie mebli w ogrodzie przez cały rok. Jest jednak doskonałym rozwiązaniem wtedy, gdy zależy nam na tym, aby ich składowanie w okresie jesienno-zimowym nie było skomplikowane.