totodesign.pl

Blog tematyczny o aranżacji i dekoracji wnętrz

Wnętrza

Nietypowy wymiar kuchni to nie tragedia, zrób kuchnię na wymiar

Nietypowy wymiar kuchni to nie tragedia, zrób kuchnię na wymiar

Aby powstał projekt wygodnej w użyciu i ergonomicznej kuchni, warto przemyśleć i zaprojektować pomieszczenie w taki sposób, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność. W tym celu należy wyjść od standardowych wymiarów kuchni i stopniowo dostosowywać je do indywidualnych potrzeb, tak aby uzyskać przestrzeń zarówno komfortową, jak i wydajną w użytkowaniu. Nietypowy wymiar kuchni w jaki będziemy celować, powinien być wypadkową kilku założeń i czynników, o których wspominamy w poniższym artykule.

Kuchnia standardowa vs kuchnia na wymiar

Konwencjonalna, modułowa modułowa zabudowa kuchenna składa się zwyczajowo z szeregu elementów, które są traktowane jako wielokrotności liczby 15. Oznacza to, że te elementy, zarówno stojące, jak i wiszące, mają szerokość, która może wynosić 15, 30, 45, 60, 90 i 120 cm. Zwykle najczęściej stosowane są te od 45 cm wzwyż, natomiast mniejsze rozmiary stosuje się w szczególnych przypadkach, gdzie gabaryty są niewielkie. Na rynku firmy oferują różne moduły w różnych rozmiarach, właśnie po to, aby dać możliwość dostosowania do różnych wymagań klienta.

Jednak coraz więcej osób skłania się ku zaaranżowaniu przestrzeni kuchennej według oryginalnych założeń projektowych. Co przez to należy rozumieć? Przede wszystkim celuje się w meble kuchenne na wymiar, dostosowane swoimi gabarytami do faktycznych potrzeb i preferencji mieszkańców. Ponadto zagospodarowanie tej przestrzeni mieszkalnej według własnej inwencji pozwala na uniknięcie niepotrzebnych wydatków, a przebywanie w kuchni stworzonej w ten sposób staje się prawdziwą przyjemnością.

Kuchnia na wymiar – podstawowe założenia

Specjaliści w tej dziedzinie są zgodni co do tego, jak należy konfigurować własne założenia kuchenne. Idealnie byłoby bowiem, gdyby chłodnia i magazyny towarów suchych znajdowały się jak najbliżej wejścia do kuchni. Strefa gotowania powinna znajdować się z kolei w pobliżu jadalni, a zlewozmywak najlepiej umieścić pomiędzy tymi dwoma miejscami docelowymi. Tworzy to tak zwany „trójkąt roboczy”.
Wychodząc z tak rozumianego szkieletu kuchni, można już dowolnie konfigurować wymiary mebli według własnych pomysłów.

Łatwo znaleźć dziś na rynku firmy oferujące przygotowanie mebli na wymiar. Istnieje wiele sposobów personalizacji mebli. Niektórzy ludzie lubią wprowadzać zmiany w istniejących modelach, inni wolą projektować nowe meble kuchenne od podstaw. W obu przypadkach przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak materiał, z którego meble są wykonane ich kolor i rozmiar. Poza szafkami i półkami istnieje możliwość spersonalizowania blatów kuchennych i zlewozmywaków. Wtedy wystarczy już tylko dokupić wolnostojącą lodówkę.

Ile to może kosztować?

Prawda jest taka, że cena mebli kuchennych na wymiar z zasady jest niższa od mebli gotowych, kupowanych od znanych producentów. Ogólny koszt oczywiście będzie zależał od wymiarów, użytych materiałów, ale szafki czy półki przygotowane na bazie popularnych budulców na pewno nie będą odstraszać ceną.

Nietypowy wymiar kuchni to nie tragedia, a wręcz przeciwnie! Świadczy o osobistych upodobaniach i wyrafinowanym guście właściciela domu.

Udostępnij