totodesign.pl

Blog tematyczny o aranżacji i dekoracji wnętrz

Wnętrza

Szybkie malowanie ścian – jak to zrobić?

Szybkie malowanie ścian – jak to zrobić?

O ile samo malowanie ścian nie jest trudne, o tyle odpowiedź na pytanie o to, jak przygotować ścianę do malowania nie należy do najłatwiejszych. Wiele zależy od tego, w jakim jest stanie i jakie aktywności z nią związane były podejmowane wcześnie. Choć jednak staje przed nami niemałe wyzwanie, nie oznacza to wcale, że nie będziemy w stanie uporać się z nim.

Jak przygotować ściany do malowania?

Nie każda ściana wymaga takich samych przygotowań. Każdą przed malowaniem dobrze jest jednak umyć, aby usunąć z niej plamy, tłuste zacieki i tłuszcz. Owszem, zaraz po malowaniu ściana będzie prezentować się świetnie, nawet jeśli tego nie zrobimy. Szybko jednak okaże się, że farba nie będzie się jej dobrze trzymać, a do tego plamy błyskawicznie dadzą znać o sobie również na niej. Jeśli podczas mycia ściany okaże się, że goszczą na niej niewielkie ubytki, pamiętajmy o tym, że ich również nie powinniśmy lekceważyć. Rysy i małe uszkodzenia wpływają niekorzystnie na atrakcyjność wizualną ściany. Przed właściwym malowaniem należy je więc zaszpachlować.
Problemem może okazać się też stara farba. Nic nie trzeba z nią robić, jeśli trzyma się dobrze ściany. W każdym innym przypadku powinna zostać jednak usunięta przed właściwym malowaniem. W innych okolicznościach na ścianie dość szybko pojawią się rysy. Ze sporą pracą należy liczyć się także wtedy, gdy na ścianie, którą chcemy pomalować, znajduje się tapeta. Bez względu na jej stan, powinna zostać usunięta. Malowanie tapety nie jest niemożliwe, trudno jednak liczyć na zadawalający efekt końcowy. Najlepszym sposobem na uzyskanie gładkich powierzchni przy niskim zużyciu farby jest gruntowanie ścian przed malowaniem. W innych okolicznościach może się okazać, że ściana pochłania znacznie więcej farby niż początkowo zakładaliśmy.

Malowanie ścian – przydatne akcesoria

Stan, w jakim znajdują się ściany przeznaczone do malowania warunkuje to, jakie narzędzia przydadzą się nam podczas pracy. Do ich mycia warto wykorzystać więc mydło malarskie i gąbkę, a do zdzierania tapety – szeroki nóż lub zdzierak rotacyjny. Nie można zapominać również o właściwym gruncie. Samo malowanie przebiega sprawniej, gdy dysponujemy kuwetą na farbę, wałkiem oraz kijem teleskopowym. Ten ostatni jest rozwiązaniem szczególnie wartościowym. Jego obecność sprawia, że nawet dość wysokie ściany można malować bez konieczności sięgania po drabinę.

Jak zabezpieczyć pokój?

Przygotowując ściany do malowania pamiętajmy również o tym, jak duże znaczenie może mieć zabezpieczenie samego pokoju, w którym trwa właśnie remont. Nawet, jeśli wydaje się nam, że obszar przeznaczony do malowania jest niewielki, a my posiadamy duże doświadczenie w tym zakresie, trudno liczyć na pracę w komfortowych warunkach, gdy nie wyniesie się ruchomych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Jeśli nie ma się wystarczająco miejsca, aby je wynieść, dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie ich na środku pomieszczenia i przykrycie folią malarską. Folia malarska sprawdzi się też z pewnością jako skuteczne zabezpieczenie drzwi i okien przez uszkodzeniem.

Udostępnij