Nawet w niewielkim ogrodzie można znaleźć miejsce na piękny trawnik. Choć jednak jest on marzeniem wielu osób, nie wszystkie dysponują umiejętnościami pozwalającymi na jego wyhodowanie. Na szczęście, trawnik w jego klasycznej wersji nie jest już jedynym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować. Propozycją wcale nie mniej interesująca jest żywa i sztuczna trawa w rolkach. Jej rosnąca popularność zachęca do zadania pytania o to, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu.
Żywa trawa w rolkach i jej zalety
Żywa trawa z rolki jest reklamowana jako rozwiązanie, dzięki któremu w krótkim czasie możemy liczyć na trawnik nie tylko krótki i gęsty, ale również wytrzymały. Prezentuje się on znakomicie, bardzo często jego wygląd jest przy tym zdecydowanie atrakcyjniejszy niż ten, jaki charakteryzuje wysiewany ręcznie trawnik. Na tym nie kończą się zresztą jego zalety. Stawiając na trawnik w rolkach nie musimy przecież obawiać się zarówno chwastów, jak i drobnoustrojów, które prowadzą do rozwoju wysoce niepożądanego mchu.
Trawa w rolkach jest dziś oferowana pod dwoma postaciami. Jej baza może znajdować się zarówno na gruncie, jak i na folii. Pierwsza opcja wymaga siania nasion bezpośrednio do gruntu, a następnie – wycinania pasów darni i rolowania ich. Druga jest jeszcze łatwiejsza w pielęgnacji, bo nasiona można siać na specjalnym substracie torfowym, który jest ułożony na folii. Możliwość wyboru również jest uważana za jedną z największych zalet sztucznej trawy. Pozwala przecież na dostosowanie trawy w rolce do indywidualnych potrzeb kupującego.
Układanie trawy z rolki bez tajemnic
Osoby zakładające trawnik z rolki nie ukrywają swojego pozytywnego zaskoczenia. Czynność ta jest wykonywana szybko, a do tego nie należy do przesadnie skomplikowanych. Kluczowe znaczenie ma, oczywiście, odpowiednie przygotowanie podłoża. Warto więc zatroszczyć się nie tylko o wyrównanie terenu, ale i o oczyszczenie go z kamieni, korzeni drzew i innych nierówności. Gdy mamy do czynienia z trawą sztuczną, możemy to zrobić samodzielnie. W przypadku trawy żywej dobrym pomysłem będzie zwrócenie się z prośbą o pomoc do jednej z doświadczonych ekip.
Jak pielęgnować trawnik z rolki?
Choć wyhodowanie trawnika z rolki nie jest trudne, jeśli bazuje on na żywej trawie, należy o niego dbać tak samo, jak o ten, który wysiewa się z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Kluczem do sukcesu jest w takim przypadku odpowiednie, regularne podlewanie. Nie można jednak zapomnieć również o roli, jaką odgrywa koszenie. Również ono powinno mieć miejsce regularnie tak, aby nie dopuścić do pojawienia się chwastów. Jeśli trawnik zajmuje dużą, a przy tym równą powierzchnię, można go kosić z wykorzystaniem kosiarki elektrycznej lub spalinowej. W innych okolicznościach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie podkaszarka żyłkowa. Już po koszeniu należy pamiętać o wygrabieniu trawnika. Decydując się na żywą trawę w rolce dobrze jest też zapoznać się z zaleceniami jej producenta odnoszącymi się do stosowania nawozów. Przeważnie korzysta się z nich kilka razy w roku.