Konsola - niestandardowy element wyposażenia salonu

W przestrzeni wypoczynkowej w domu mieszkalnym czy w mieszkaniu w salonie najczęściej na wyposażeniu są wygodne meble tapicerowane, m.in. kanapa, narożnik czy fotele oraz stolik kawowy i komody, czy regały na książki. Jednak taka lista mebli do salonu nie wyczerpuje bynajmniej możliwości jego wyposażania. Ciekawym elementem do takiego wnętrza będzie konsola. Co to takiego i jak dopasować odpowiednią?

Czym jest konsola?

Określenie konsola w dziedzinie meblarskiej pochodzi od francuskiego słowa console i oznacza mały stolik przyścienny, który z reguły był umieszczany pod lustrem, między oknami. To mebel charakterystyczny zwłaszcza dla epoki baroku i rokoka. Nie raz był bogato zdobiony, z rzeźbionymi i żłobionymi nogami. Na konsoli stawiano zegar, wazon, porcelanowe figurki, rzeźby i bibeloty.

Termin konsola został zapożyczony od elementu architektonicznego - również konsoli, który ma podobny kształt i miejsce umieszczania.

W przestrzeniach salonów i saloników konsole pojawiły się za czasów panowania króla Francji Ludwika XV w XVIII wieku i rozpowszechniły się na dobre w domach prywatnych, pałacach i rezydencjach w XIX wieku. Wówczas wykorzystywano konsole z marmurowymi lub drewnianymi blatami, o płytkich, półkolistych kształtach. Wspierane były one na jednej lub dwóch bogato rzeźbionych, niejednokrotnie złoconych nogach.

Konsole we współczesnych aranżacjach

Obecnie w przestrzeniach pomieszczeń mieszkalnych, głównie w salonach, sypialniach i pokojach dziennych, również stosowane są konsole jako element wyposażenia. Konsola do salonu będzie wyrazem klasycznego designu i często kojarzy się z luksusem. Konsola z lustrem z powodzeniem może być umieszczona w przedpokoju o tradycyjnej aranżacji. Pasuje niemal do każdego wnętrza, ponieważ można wybierać w sklepach meblarskich spośród konsoli w nowoczesnym stylu, pasujące do loftowych, industrialnych pomieszczeń, jak i konsole w wersji glamour.

Konsola w salonie będzie przyciągała wzrok, ale i może posłużyć nam jako miejsce do eksponowania pamiątek z podróży czy zdjęć rodzinnych. Będzie stanowić element jednocześnie atrakcyjny, jak i praktyczny. Może ona również sprawić, że salon nabierze wyjątkowego charakteru - będzie się różnić od typowych tego rodzaju pomieszczeń. Dlatego sztuką jest takie dopasowanie konsoli, aby rzeczywiście robiła ona dużą różnicę w salonie.